ויקי ויקי אל תציקי, אני כבר לא יכול!

מאז שקיבלתי את ההחלטה הגורלית להיכנס לתחום העיצוב הגרפי כמקצוע לחיים התחלתי לדבר עם אנשי מקצוע כדי לקבל המצלות לאיזה תפקיד כדאי לי לכוון. העניין הוא שככל שהמשכתי לחקור את הנושא כך גם הופתעתי לגלות שהמקצוע הזה [עיצוב אתרים ועיצוב גרפי] לא כל כך פשוט ותמים כמו שחשבתי מכיוון שקיימים בו מספר רב של תפקידים המתכנסים תחת התואר "מעצב גרפי". אז שאלתי שאלות, גיגלתי לתשובות ולאט לאט התמונה החלה להתבהר [בלי לגעת בה עם פוטושופ].

כדי לחסוך מכם את תחושת הדה-ז'ה-וו אני אגלה לכם סוד קטן. מקור הידע העיקרי שלי בכל מה שקשור להגדרת מושגים [ובכלליות להעשרת הידע] הוא ויקיפדיה. לכן אם תיכנסו לויקי ותריצו חיפוש על צמד המילי "מעצב גרפי" או "מעצב אתרים"  תוכלו למצוא בתוצאות החיפוש את רוב הפוסט כתוב שם מילה במילה [ולא, לא כי כתבתי בויקידפיה אז תגזרו משמעויות]. מה שכן, אני כמעט בטוח שאתם, בדיוק כמוני תתעצלו להיכנס לויקיפדיה כדי לחפש ולקרוא על המושגים וזאת בדיוק הסיבה שהבאתי את הדברים לפה.

————————————————————————————-

נתחיל מהתחלה: מהו מעצב גרפי?

confused man in suit

מעצב גרפי הוא אדם אשר מחליט איך יראו עבודות הדפוס, אריזות המוצרים או אתרי האינטרנט כאשר התוצר הסופי מופק על ידי שילוב של תמונות, טיפוגרפיה, סמלים, צבעים ומולטימדיה. המעצב הגרפי יוצר את הגרפיקה בעיקר למען הוצאה לאור, דפוס, למדיה האלקטרונית ולפרסום. לעתים רבות המעצבים הגרפיים אחראיים גם לסידור האותיות בדפוס הבלט, לאיור או שהם משתמשים בידע שצברו כמורים לגרפיקה בבתי ספר ובמכללות. האחריות העיקרית של מקצוע זה היא להציג את המידע בצורה אשר תהיה גם אסתטית וגם שתעביר את המסר באופן הטוב ביותר.

נמשיך בהמשך: איזה תפקידים קיימים בתחום העיצוב הגרפי?

confused man in suit

מפתח המותג (Brand identity developer)

עיצוב זהות המותג מתייחסת לאספקטים החזותיים העומדים מאחורי המותג או הזהות של החברות ו/או הארגונים השונים. עיצוב זהות המותג הוא קובע למעשה את הדרך בה החברה מעוניינת להציג את עצמה – זוהי הזהות הוויזואלית של החברה, והאופן בו החברה מציגה את התדמית שלה. את זהות המותג של החברה מציגים באמצעות עיצוב לוגו ייחודי, אשר לעתים קרובות משולב בכל האלמנטים העיצוביים של החברה – כרטיסי הביקור, נייר המכתבים, האריזות, פרסומים בתקשורת וכדומה. עיצוב זהות המותג יכול לכלול גם עיצוב לוגו. פיתוח זהות המותג בדרך כלל נעשה במאמץ משותף בין הקריאייטיב דירקטור, הארט דירקטור, הקופירייטים והלקוחות.

מעצב הלוגו (Logo Designer)

התפקיד של מעצב הלוגו הוא להעביר באופן חדשני את המסר העיקרי של החברה או הארגון אשר יקדם את תדמית החברה. מעצב הלוגו אוסף בתחילה מידע אשר מסופק לו על ידי הלקוחות והעובדים בחברה ומשתמש ביצירתיות בשילוב עם אסטרטגיה שיווקית כדי למצוא תדמית מתאימה אשר תשמש את הלקוח ותסמל את המסר אותו הם מנסים להעביר או את הדבר אותו הם מוכרים, או שתעביר רעיון כללי במה החברה עוסקת. רוב העוסקים בתחום לא מתמקדים בעיצוב לוגיים בלבד. הארט דירקטור והמעצבים הגרפיים הם אלו אשר בדרך כלל מעצבים את הלוגו.

מאייר (Illustrator)

עובדתם של המאיירים מתמקדת בעיקר בלהגות רעיונות וליצור איורים אשר יציגו רעיון או סיפור באמצעות תמונות דו-ממדיות או תלת-ממדיות. מאיירים יכולים לאייר לצורך דפוס כמו להוצאות ספרים, מגזינים, ופרסומים אחרים, או למוצרים מסחריים כמו טקסטילים, אריזות, נייר אריזה, כרטיסי ברכה, לוחות שנה, נייר מכתבים, וכדומה. מאיירים משתמשים במדיה שונות, מעפרון וצבע ועד לעזרים דיגיטליים כדי לייצר את האילוסטרציות שלהם. מאייר נוהג קודם להתייעץ עם הלקוחות כדי לקבוע מה יהיה האיור אשר ימחיש באופן הטוב ביותר את המסר אותו הם מנסים להציג.

מפתח תוכן ויזואלי (Visual Image Developer)

בדומה לאיור קיימים שיטות נוספות לפיתוח תדמית כגון – צילום, שימוש בגרפיקת תלת-ממד, ושימוש בתוכנות עריכה גרפיות. לרוב, אנשי מקצוע בעמדות הללו לא יכונו מאיירים, על אף שהתפקידים חופפים באופן ניכר. לרוב הצלמים עובדים כפרילנסרים בתחום זה. בדרך כלל הממדלים בתלת מימד מועסקים גם הם כפרילנסרים בפרויקטים ארוכי טווח. עריכה גרפית היא בדרך כלל מומחיות משנית לתפקידים הנ"ל, אבל לעתים היא יכולה להיות מומחיות עיקרית לצורך פיתוח אתרי אינטרנט, פיתוח תוכנות, או פיתוח מולטימדיה בתפקיד מומחה מולטימדיה (multimedia specialist). אף על פי שהתפקידים הללו דורשים לרוב ידע טכני, לעתים רבות נדרשת גם התמחות בעיצוב גרפי.

מפתח מולטימדיה (Multimedia Developer)

מפתחי מולטימדיה יכולים להגיע מרקע של עיצוב גרפי או רקע של איור/אילוסטרציה ולהשתמש בכישורים הללו ביצירת תנועה, קול ו/או אינטראקטיביות. מפתחי מולטימדיה כוללים Motion designers, אנימטורים ו- Videographers. התפקידים של מפתחי המולטימדיה כוללים עריכה גרפית, עריכת סאונד, תיכנות וכדומה.

מפתח תוכן (Content Developer)

מפתח תוכן הוא מונח כללי בו משתמשים כדי לתאר מאיירים, מפתח תוכן ויזואלי, ומפתחי המולטימדיה אשר עוסקים בפיתוח תוכן המיועד לתוכנות ולאתרי אינטרנט. המונח הוא נרחב למדיי וכולל גם פיתוח תוכן אשר איננו גרפי בלבד.

מעצב אינטראקטיב (Interactive Designer)

עובדתו של מעצב האינטראקטיב מתמקדת בעיקר בעיצוב תכנים לסביבת האינטרנט.

מעצב ממשק (Interface Designer)

מעצבי הממשקים הם מעצבי אינטראקטיב אשר מתמקדים בעיצוב ממשקי משתמש (GUI). הם מועסקים על ידי חברות מולטימדיה, תוכנה, וחברות Web development. משום שממשקים אלו לרוב אינם מורכבים מקבצי מחשב יחידים, יצירת ממשקי המשתמש יכולה לדרוש הבנה טכנית לצורך שילוב אלמנטים גרפיים עם קוד תוכנה. לעתים רבות מעצבי הממשקים מחזיקים במשרות מעצב ווב בחברות השונות.

מעצב ווב (Web Designer)

העבודות של מעצבי הווב יוצגו לעתים רבות בפני אלפי אנשים ביום. מעצב הווב יוצרים את הדפים, את המבנה, ואת הגרפיקה של אתרי האינטרנט, ומהווים תפקיד עיקרי בהתפתחות של אתרי האינטרנט. משימתם של מעצבי הווב היא ליצור את המראה והתחושה (look and feel) של אתרי האינטרנט באמצעות בחירת הסגנון ובאמצעות עיצוב גרפיקה אטרקטיבית, בשילוב תמונות ואלמנטים ויזואליים אחרים, והתאמתם לכל העמודים של אתר האינטרנט עצמו. מעצבי הווב מעצבים וגם מפתחים את כלי הניווט באתר. מעצבי הווב יכולים לקחת החלטות לגבי איזה תוכן יכלל בעמוד האינטרנט, איפה הדברים ימוקמו, ומה יהיה האופן הוויזואלי בו הגלישה ממסך למסך תהיה. תפקיד זה דורש התמחות רבה ביצירת גרפיקה ממוחשבת, עיצוב גרפי, וידע בטכנולוגיות החדישות ביותר בתום המחשבים והאינטרנט.

בהתאם לגודל הפרויקט, עיצוב לאתרי אינטרנט יכול לעתים לכלול אף שיתוף פעולה בין מהנדסי תוכנה למעצבים הגרפיים. לעתים תפקיד זה יכול להיות פשוט למדיי ולכלול רק רישום פשוט של מבנה האתר או בניית דף האינטרנט באמצעות תוכנת עריכת תמונות ועורך HTML והתמקדות בצד הויזאולי בלבד, כאשר התיכנות המתקדם מאחורי האפליקציות באתר נעשה בנפרד על ידי מתכנתים. במקרים אחרים, המעצבים הגרפיים נדרשים גם ליצור את העיצוב הגרפי של האתר וגם לתכנת את הקוד של האתר, לרוב במשרות של מנהל אתר אינטרנט (Webmaster).

נסיים בסיום: יש לי אופי ניהולי, איך אני משתלב?

confused man in suit

קריאייטיב דירקטור (Creative Director)

הקריאייטיב דירקטור אחראי לניהול צוות קריאטיבי אשר יוצר אמנות חזותית לצורך קמפיינים פרסומיים, או לשימוש על גבי מוצרים. צוות קריאטיבי יכול להיות מורכב מאומנים שונים (כמו ארט דירקטורים, מעצבים גרפיים, מאיירים, צלמים, קופירייטרים וכדומה. הקריאייטיב דירקטור יוזם או נותן השראה לפיתוח רעיונות יצירתיים בצוות ומוודא שהעבודות האומנותיות יכילו את הרעיונות לשביעות רצונם של הלקוחות.

ארט דירקטור (Art Director)

הארט דירקטור אחראי לפקח על עבודתם של הצוות הקריאטיבי, לוודא שהעבודות מוכנות בזמן וכי העבודות יהיו לשביעות רצונו של הקריאייטיב דירקטור ושל הלקוח. תפקידו של הארט דירקטור מהווה חלק עיקרי בשלבי הפיתוח כאשר לרוב הוא יהיה זה אשר לוקח את ההחלטות אשר משפיעות על האלמנטים החזותיים בפרויקטים, ונותן את האישור הסופי לבחירת הדוגמנים, האומנות, אביזרי הבמה, הצבעים, ואלמנטים בסיסיים נוספים. הארט דירקטור חייב לעבור הכשרה מעשית בתחום העיצוב הגרפי גם כן משום שלעתים קרובות הוא נדרש לעצב בעצמו. אף על פי כן, רוב הזמן הארט דירקטור מתמקד בעבודה מנהלתית ובפיקוח על עבודת צוותי האמנים.

————————————————————————————-

מקווה שהצלחתי לעשות לכם קצת סדר בראש…

שיהיה שבוע טוב וגמר חתימה טובה!

מודעות פרסומת

8 Responses to ויקי ויקי אל תציקי, אני כבר לא יכול!

 1. עוזיאל הגיב:

  פוסט נפלא!! 🙂
  תודה! גמר חתימה טובה..

 2. דניאל שטרנליכט הגיב:

  בכיף!
  גמר חתימה טובה!

 3. a/s הגיב:

  יפה אהבתי .רק שתדע יש דברים שלומדים אותם ויש דברים שנולדים איתם.אתה נולדת עם אם זה בהצלחה.

 4. iPhoner הגיב:

  אחד מהפוסטים מהיותר טובים ומועילים שכתבת!
  תודה על ההשקעה..

 5. חופשת סקי הגיב:

  פוסט נחמד מאוד ומעניין!

 6. גולה בובה הגיב:

  פוסט חזק…אבל מה קרה ל"פליצי פליצי אל תנפיצי"?

 7. דניאל שטרנליכט הגיב:

  תודה לך מר.חופשת סקי – זה שם מעוורת?

  גולה בובה – באמת מה קרה לה?! שתחזור!!

 8. ממי דר הגיב:

  אהבתי, תמשיך לכתוב עוד כאלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: